Czym jest niebieskie światło?
Widmo światła, niezbędne w procesie widzenia dla wzroku człowieka zawiera w sobie tak zwane promieniowanie niebieskie określane też mianem światła o wysokiej energii – High-Energy Visible Light (HEV). Obejmuje ono fale o długości od 436nm do 495nm. Jest to rodzaj światła emitowanego zarówno przez słońce, jak i energooszczędne oświetlenie oraz część wyświetlaczy urządzeń elektronicznych – smartfonów, tabletów, komputerów czy telewizorów.¹
Jak niebieskie światło wpływa na zdrowie?
Wpływ na rytm dobowy
Negatywne kwestie dotyczą nie tylko naszego wzroku. Korzystanie z urządzeń posiadających wyświetlacze bezpośrednio przed snem powoduje problemy z zaśnięciem. Zbyt duża ilość światła niebieskiego hamuje wydzielanie melatoniny – hormonu warunkującego zdrowy, relaksujący sen. ⁵ ⁶ ⁷
Jak sobie radzić z niebieskim światłem?
Najlepszym rozwiązaniem dla naszego wzroku byłoby unikanie dodatkowej ekspozycji, czyli ograniczenie kontaktu z urządzeniami odpowiedzialnymi za ich emitowanie. Niestety w przypadku większości osób prowadzących aktywny zawodowo tryb życia jest to niemożliwe. Rozwój technologii wymaga od nas stałego kontaktu z ekranami i wyświetlaczami – robimy to nie tylko w pracy, lecz również w wolnym czasie.
Idealnym rozwiązaniem problemu ekspozycji na niebieskie światło może być korzystanie odpowiednich okularów do komputera. Okulary takie posiadają odpowiedni filtr, który blokuje konkretny zakres światła widzialnego.
Korzystanie z takich okularów pozwala na znaczne ograniczenie negatywnych skutków działania niebieskiego światła takich jak suchość oczu, łzawienie oraz zmęczenie i znaczne zwiększenie komfortu przy długotrwałej pracy przy komputerze.
Postrzeganie barw w okularach do komputera
Filtr światła niebieskiego powoduje, że pewien zakres widzialnego widma zostaje “wycięty”. W przypadku uniwersalnych okularów do komputera jest to bardzo wąski zakres, bezpośrednio odpowiedzialny za negatywne skutku zdrowotne. Pomimo to, okulary takie mogą w delikatny sposób wpłynąć na postrzegane barwy, poprzez ich ocieplenie. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię jeśli praca bądź sposób korzystania z ekranów wymaga idealnego oddania barw.
Odpowiednia higiena pracy z ekranami
Specjaliści są zgodni, mówiąc o tym, że zachowanie odpowiedniego komfortu widzenia w przypadku długotrwałej pracy z ekranami będzie trudne, jeśli nie będziemy pamiętać o odpowiedniej higienie pracy. Okulary do komputera są bardzo dobrym i nowoczesnym rozwiązaniem, ale ich użytkownicy nie powinni zapominać o częstych przerwach podczas pracy z ekranami, zachowaniem odpowiedniego środowiska czy stosowaniu kropli nawilżających.
Zwrot kosztów przez pracodawcę
Należy pamiętać, że w przypadku stałej pracy przy monitorze komputerowym pracodawca ma obowiązek zapewnić należytą ochronę przed jej negatywnymi skutkami. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest refundacja bądź częściowy zwrot kosztów zakupu okularów korekcyjnych (lub „zerowych” z odpowiednim filtrem). Zamawiając okulary lanke, możesz uzyskać fakturę, na której będą znajdować się wszystkie informacja niezbędne do uzyskania refundacji. Szczegółowe informacje dotyczące zasad zwrotów uzyskasz u swojego pracodawcy.
Źródła
1. Algvere PV, Marshall J, Seregard S. Age-related maculopathy and the impact of blue light hazard. Acta Ophthalmol Scand. 2006;84:4-15.
3. Yam JCS, Kwok AKH. Ultraviolet light and ocular diseases. International Ophthalmology. 2014;34(2):383-400.
4. Rosenfield M. Computer vision syndrome (a.k.a. digital eye strain). Optometry in Practice. 2016;17(1):1-10.
5. Brzezinski A. Melatonin in humans. N Engl J Med. 1997;336:186-95.
6. Lockley SW, Gooley JJ. Circadian photoreception: spotlight on the brain. Curr Biol. 2006;16:R795-7.
7. Chang AM, Aeschbach D, Duffy JF, Czeisler CA. Evening use of light-emitting eReaders negatively affects sleep, circadian timing, and next-morning alertness. Proc Natl Acad Sci. 2015;112:1232-7.